| اطلاع رسانی > اخبار >
.: اخبار

دکتر رجایی :افق بسیار بلندی برای مسائل اجتماعی ترسیم شده که تا رسیدن به آن فاصله زیادی داریم.

ماینده مردم شهرستان های گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت مددکاری و مسائل اجتماعی گفت: در دین اسلام و همچنین قانون اساسی کشور، افق بسیار بلندی برای مسائل اجتماعی ترسیم شده که تا رسیدن به آن فاصله زیادی داریم.

نماینده مردم شهرستان های گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت مددکاری و مسائل اجتماعی گفت: در دین اسلام و همچنین قانون اساسی کشور، افق بسیار بلندی برای مسائل اجتماعی ترسیم شده که تا رسیدن به آن فاصله زیادی داریم.

دکتر محمد رجایی افزود: بعد از انقلاب کارهای زیادی در این حوزه و بویژه مددکاری اجتماعی انجام شده که نمونه های آن را می توان در فعالیت های نهادها و سازمان هایی مانند کمیته امداد، بهزیستی و هلال احمر مشاهده کرد، اما باید پذیرفت که تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

وی گفت: بر اساس آموزه های دینی که بر ریشه کنی کامل فقر و نیز رفع دغدغه های زندگی خانواده هایی که عضوی از آنان دچار معلولیت است تاکید جدی دارد، کشورهای اسلامی باید در زمینه مسائل اجتماعی در دنیا پیشتاز باشند اما حقیقت تلخ آن است که برخی از کشورهای سرمایه داری که در تفکرات و آموزه های فلسفی خود چنین مسائلی ندارند، بخاطر درک ضرورت ها در این زمینه از ما جلوتر حرکت می کنند.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، همه مسئولان کشور بر لزوم توجه به این امر تاکید کردند، اما نبودن استراتژی بلندمدت و زمان بندی شده و نیز شرایط کشور در سال های جنگ و بازسازی های پس از آن باعث شد تا این مهم رشد مناسبی نداشته باشد.

 

وی وابستگی درآمدهای کشور به نفت را یکی دیگر از عوامل موثر در این عقب ماندگی برشمرد و گفت: نوسانات مداوم قیمت نفت و وابستگی کشور به این درآمدها، امکان برنامه ریزی های زمان بندی شده و هدفمند را با مشکلات جدی مواجه کرده و باعث شده تا معمولا مقطعی به این مسئله نگریسته شود. یعنی امکان و میزان اجرای برنامه های حمایتی وابسته به نوسانات قیمت نفت و درآمد های نفتی شده است.

 

دکتر رجایی در خصوص تاثیرات سومین کنفرانس مددکاری اجتماعی ایران که با محوریت امور اجتماعی در برنامه ششم توسعه برگزار می شود گفت: قطعا این کنفرانس میتواند از نظر تئوریک در برنامه ریزی ها و سیاستگزاری های برنامه ششم توسعه کشور نقش موثر و مهمی داشته باشد، اما برای آنکه این دستاوردها بتواند در بعد اجرایی برای رفع تبعیض ها و متعادل کردن درآمد مردم و رفع مشکلات افراد نیازمند مددکاری اثرگزار باشد، باید برای تضمین اجرایی شدن برنامه ها بر جایگزین نمودن منابع مالی ثابت و قابل وصول قطعی به جای درآمدهای متغیر نفتی تاکید شود.

 

وی استفاده از منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها و مالیات بر ارزش افزوده را دو منبع مناسب برای این امر برشمرد و گفت: در کشورهای پیشرفته نیز دولت ها در حیطه مددکاری و برای رفع فقر و کاهش نابرابری و رسیدگی به افراد نیازمند، از پرداخت یارانه به اقشار کم درآمد استفاده می کنند.

 

عضو کمیسیون اقتتصادی مجلس ادامه داد: خوشبختانه اکثریت قاطع نمایندگان مجلس در حمایت از طرح هایی که میتواند به زندگی بهتر اقشار آسیب پذیر کمک نماید، اجماع بسیار خوبی دارند. اما بر اساس اصل 75 قانون اساسی طرحی که در مجلس مصوب می شود نباید باعث افزایش هزینه ها و یا کاهش درآمدهای دولت شود، مگر آنکه طریق جبران هزینه ها نیز پیش بینی گردد و اگر در این موارد مسائل هزینه ای حل شود مجلس مشتاقانه و مجدانه این امور را بررسی و حمایت خواهد کرد.

 

وی در خصوص برگزاری سومین کنفرانس مددکاری اجتماعی ایران در گناباد گفت: خوشبختانه با توجه به پیشینه خوب دو کنفرانس قبل که توانست ظرفیت های موجود در گناباد را هم از نظر اهتمام مسئولین و هم از نظر توان کادر اجرایی کنفرانس به اثبات برساند، و همچنین شخصیت برجسته مرحوم علامه بهلول که الگوی عملی کاملی در این زمینه بود، ذهنیت مثبتی میان نخبگان و مسئولین کشوری فراهم شد تا گناباد را مستحق برگزاری این کنفرانس بدانند. ضمن اینکه باید از تلاش های همه عزیزانی که در برگزاری این کنفرانس دخیل هستند، بویژه همت و پیگیری های تحسین برانگیز آقای دکتر حسینی دبیر کنفرانس، آقای حسین نژاد و آقای دکتر مجتبوی تشکر کنم. گاهی پیش می آمد که در یک روز چندین بار آقای دکتر حسینی با من تماس می گرفتند و پیگیر کارهای کنفرانس بودند. در دیدارهایی که به همراه اعضای ستاد برگزاری در بسیاری از وزارت خانه ها و سازمان های دولتی انجام شد که در برخی از آنها فرماندار شهرستان نیز حضور داشتند، پیشینه کنفرانس و علاقه و همراهی مسئولین شهرستان برای برگزاری بهتر کنفرانس مورد توجه و تحسین مسئولان بود.

 

دکتر رجایی در خصوص میهمانان کنفرانس نیز گفت: تا کنون حضور شهردار تهران، ریس سازمان بهزیستی کشور، سرپرست کمیته امداد و معاون دکتر نوبخت در کنفرانس قطعی شده است. کما اینکه وزرای محترم رفاه و کشور و استاندار خراسان رضوی هم برای حضور در این کنفرانس اظهار تمایل کرده اند. هرچند که ممکن است به دلیل سفر استانی رییس جمهور به خراسان رضوی که با فاصله کمی از کنفرانس انجام خواهد شد، حضور وزرا و استاندار با مشکل مواجه شود. علاوه بر این حدود 160 نفر از نخبگان و اساتید برجسته حوزه مسائل اجتماعی و بسیاری از معاونین وزرا و مدیران کل از سراسر کشور در این کنفرانس حضور خواهند داشت.

 

وی در پایان با اشاره به دیدار اعضای ستاد برگزاری کنفرانس با دکتر نوبخت گفت: با توجه به اینکه محور کنفرانس امور اجتماعی در برنامه ششم توسعه است، معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري هم برای استفاده از دستاوردهای این کنفرانس در تدوین برنامه ششم اعلام آمادگی نمودند که امیدوارم دستاوردهای این رویداد بتواند برکات فراوانی در حوزه اجتماعی برای کشور و نیز برای شهرستان داشته باشد.

 

شایان ذکر است که سومین کنفرانس مددکاری اجتماعی ایران با محوریت امور اجتماعی در برنامه ششم توسعه کشور دوازدهم و سیزدهم شهریورماه، توسط شورای اجتماعی کشور، سازمان بهزیستی، استانداری خراسان رضوی و دانشگاه آزاد اسلامی گناباد، و مشارکت سازمان های مرتبط با امور اجتماعی در شهرستان گناباد برگزار خواهد شد.

 
بازگشت1393/06/09
نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني    
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !