| اطلاع رسانی > اخبار >
.: اخبار

پیام پایانی دبیر سومین کنفرانس مددکاری اجتماعی ایران

خدای بزرگ را شاکرم که توفیق برگزاری سومین کنفرانس مددکاری اجتماعی ایران را در روزهای 12 و 13 شهریور 1393 به بنده و همکارانم عنایت فرمود. بسیاری از شرکت کنندگان در کنفرانس، آن را یک رخداد اجتماعی بزرگ تلقی نموده اند. به زعم بنده چند ویژگی باعث این طرز تلقی گردیده است که مهمترین آنها را می توان به شرح زیر برشمرد:

به نام خداوند سبحان

پیام پایانی دبیر سومین کنفرانس مددکاری اجتماعی ایران

امور اجتماعی در برنامه ششم توسعه کشور

خدای بزرگ را شاکرم که توفیق برگزاری سومین کنفرانس مددکاری اجتماعی ایران را در روزهای 12 و 13 شهریور 1393 به بنده و همکارانم عنایت فرمود. بسیاری از شرکت کنندگان در کنفرانس، آن را یک رخداد اجتماعی بزرگ تلقی نموده اند. به زعم بنده چند ویژگی باعث این طرز تلقی گردیده است که مهمترین آنها را می توان به شرح زیر برشمرد:

 ویژگی اول اینکهجمع کردن بیش از پانصد نفر از متخصصین،مدیران و صاحبنظران حوزۀ اجتماعی در شهری کوچک، دور از مرکز و با امکانات محدود، دشوار و بعید به نظر می رسید.

دوم اینکه در تاریخ کشور ورود یک مجموعۀ غیر دولتی به حوزۀ سیاستگزاری اجتماعی، با هدف ارائۀ پیشنهاداتی عملی و کاربردی به دولت امری نادر و کم نظیر بوده است.

سومین ویژگی مشارکت کمی و کیفی غالب دستگاههای مرتبط با حوزۀ اجتماعی در کنفرانس است، امری که حتی در کنفرانسهای ملی برگزار شده در پایتخت نیز بندرت اتفاق می افتد.

ویژگی چهارم گستردگی مباحث مطرح شده و تعدد کمیته های تخصصی تشکیل شده در کنفرانس بود.هدف اصلی این گستردگی، رسیدن به نتایج جامع و در خور، برای ارائه به دست اندرکاران تدوین بخش اجتماعی برنامۀ ششم توسعه کشور بوده است.

این رخداد بزرگ اجتماعی، جز با همت و ارادۀ راسخ جمعی، محقق نمی گردید. در اینجا لازم است ابتدا مراتب سپاس و قدردانی خود را از همکاران عزیزم در دانشگاه ازاد اسلامی گناباد، که با سختکوشی و تلاش فراوان امورپذیرایی، اسکان و ایاب وذهاب میهمانان را مدیریت نموده اند، اعلام نمایم. همچنین از دانشجویان عزیزی که دوشادوش پرسنل دانشگاه، با دل و جان ما را در انجام این مهم یاری نموده اند کمال تشکر را داشته و از خداوند منان برای همۀ این عزیزان سربلندی و توفیق مسئلت مینمایم.

محدودیت امکانات اسکان در شهر، یکی از مشکلات بزرگ در برگزاری اینگونه همایشها است. ولی همت و همدلی مسئولین ادارات شهرستان امکان گذر از این مانع را فراهم ساخت. در اینجا لازم است مراتب سپاس صمیمانۀ خود از مدیریت محترم دانشگاه علوم پزشکی شهرستان و مدیریت محترم آموزش و پرورش شهرستان را که خالصانه همۀ امکانات موجود خویش را در خدمت میهمانان کنفرانس قرار داده اند، را اعلام نمایم. همچنین از مسئولین اداراتی که چه از حیث تخصیص نیروی انسانی و چه از حیث امکانات رفاهی نظیر تخصیص خودرو،ارائۀ وسایل پذیرایی در محل اسکان میهمانان و در محل صرف نهار، هماهنگی در انجام تبلیغات شهری، ارائۀ خدمات مرتبط با بازدید میهمانان از اماکن تاریخی و فرهنگی شهرستان، برگزاری نمایشگاه توانمندیهای شهرستان در محل کنفرانس، ارائۀ خدمات امنیتی و حفاظتی و ... یاور ما بوده اند، بسیار سپاسگزارم. از اینکه به منظور جلوگیری از خطای از قلم افتادن و اطالۀ کلام از ارائۀ نام این مدیران محترم و ادارات متبوع آنها پرهیز می نمایم، پوزش می طلبم.

همجنین لازم می دانم از حمایتها و نوآوری صورت گرفته توسط شهردار محترم کاخک و اعضای محترم شورای اسلامی شهر کاخک در غرس یکهزار اصله نهال و اعطای سند مالکیت معنوی درختان به میهمانان کنفرانس و افتتاح بوستانی به نام مددکاران اجتماعی در این شهر، صمیمانه قدردانی نموده و آرزوی پیمودن پله های ترقی برای این خادمان خلاق و پویای این مرز و بوم را داشته باشم.

برگزاری بسیاری از جلسات با مسئولین کشوری دستگاه های مشارکت کننده در کنفرانس و جلب حمایت آنها جز با همت و همراهی مسئولین شهرستان میسر نبود. در اینجا لازم است از همراهی و حمایتهای بیدریغ نمایندۀ محترم شهرستان، جناب آقای دکتر رجایی، فرماندار محترم شهرستان، جناب آقای مهندس صفایی و ریاست محترم دانشگاه، جناب آقای دکتر مجتبوی، که بسیاری از جلسات برگزار شده با حضور و پشتیبانی این عزیزان صورت گرفت، صمیمانه سپاسگزاری کنم. در واقع همین حمایتها بود که امکان پخش تیزر کنفرانس در پربیننده ترین ساعات در شبکه های مختلف صدا و سیما را فراهم ساخت. ضمن تشکر مجدد از پی گیریهای کارساز این عزیزان بزرگوار، از جناب آقای موسوی مقدم، قائم مقام محترم صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران خالصاته تشکر می نمایم. ازحمایتهای امام جمعه محترم شهرستان نیز که همواره در انجام اینگونه فعالیتهای عام المنفعه پشتیبان و مشوق بنده و همکارانم بوده اند، صمیمانه تشکر می نمایم.

حمایتهای صورت گرفته توسط بسیاری از مدیران کل دستگاه های مرتبط در استان خراسان رضوی نقش ارزنده ای در برگزاری این کنفرانس داشته است. لذا مراتب سپاس خود از استاندار محترم خراسان رضوی، مدیر کل محترم اجتماعی استانداری خراسان رضوی، مدیر کل محترم بهزیستی استان، مدیر کل محترم آموزش و پرورش استان، مدیر کل محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران استان،مدیر کل محترم سازمان زندانها و اقدامات تأمینی استانهای خراسان رضوی و جنوبی، مدیر کل محترم کمیته امداد امام خمینی(ره) استان، مدیر عامل محترم جمعیت هلال احمر استان، معاونت محترم اجتماعی نیروی انتظامی استان و همکاران محترم این عزیزان را اعلام می دارم. همچنین از همۀ مسئولین کشوری سازمانها و دستگاه های مشارکت کننده، به خاطر حمایتهای معنوی و مادی ایشان از کنفرانس صمیمانه سپاسگزاری می نمایم. امیدوارم نتایج علمی کنفرانس بتواند ارمغان ارزشمندی دربرنامۀششمتوسعۀکشور،برای این عزیزان خردمند، به همراه داشته باشد.

حمایت برخی از شخصیتهای حاضر در کنفرانس، چنان به برگزار کنندگان قوت قلب می داد که بر خود واجب می دانم با ذکر نام این اساتید بزرگوار خالصانه ترین و صمیمانه ترین سپاس خود را نثار آنها نمایم. سرکار خانم رمضانلو، عضو محترم هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی رودهن، جناب آقای پرویز زارعی، مدیر کل محترم امور حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، جناب اقای دکتر ساداتیان، نمایندۀ محترم مجلس چهارم و سفیر اسبق ایران در انگلستان، سرکار خانم دکتر سلجوقی، مدیرکل محترم زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی، جناب آقای مومنی، مشاور محترم استاندار خراسان رضوی و جناب آقای دکتر حقدادی، مشاور محترم مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی. باور عمیق این عزیزان به کنفرانس و نتایج آن و حمایتهای بیدریغ آنها از برگزارکنندگان، دشواریهای بسیاری را بر ما آسان ساخت. امیدوارم این سرمایه های ارزشمند میهن اسلامی همواره تندرست و پایدار باشند.

یافته ها و دستاوردهای علمی کنفرانس، حاصل مشارکتهای علمی و حمایتهای بیدریغ و ارزشمند اساتید و پژوهشگران شرکت کننده در کنفرانس است. در اینجا ضمن اعلام مراتب شاگردی و سپاس خالصانه، خاشعانه در برابر این بزرگواران سر تعظیم فرو آورده و بر دستان پر مهرشان بوسه می زنم. امیدوارم در مسیر علم آموزی و آینده سازی مستدام باشند. همچنین از دوست و استاد فرهیخته ام، جناب آقای دکتر موسوی چلک که سرمایۀ علمی و اجتماعی ایشان نقش بی بدیلی در جلب مشارکت بسیاری از اساتید و پژوهشگران برجسته در کنفراس داشته است، صمیمانه قدردانی نموده و امیدوارم در پناه حق، همواره توفیق برداشتن گامهای موثرتری در اعتلای میهن اسلامی داشته باشند. شایان ذکر است که حاصل علمی کنفرانس، علاوه بر گزارش های واصله از کمیته های تخصصی، وصول قریب به 270 مقاله بوده که حدود 150 مورد از مقالات مذکور به تأیید رسیده و چاپ می گردد.

آخرین گروهی که مایلم مراتب قدردانی خود، از آنها را اعلام نمایم، اصحاب رسانه هستند. نتیجۀ فعالیت و همت بلند این عزیزان، انعکاس صدای رسای کنفرانس به اقصی نقاط کشور بوده است. لذا ضمن تشکر ویژه از همۀ این تلاشگران، به نقش بی بدیل آنها در شناساندن جایگاه تاریخی، علمی، اجتماعی و فرهنگی گناباد به سایر بخشهای جغرافیایی کشور و اعتلای این جایگاه در سطح کشور اشاره نموده و به همۀ آنها دست مریزاد می گویم. انعکاس چند هزار صفحه ای اخبار کنفرانس در سایتهای خبری و رسانۀ ملی، خود گویای عمق فعالیت این بلند همتان است.

نهایتاً، بنده به عنوان یک شهروند گنابادیغیربومی، خود را از هر گنابادی ای، گنابادی تر می دانم و حضور 18 ساله ام در گناباد حاکی از این امر است. من به همراه دانشجوی اسبق و دوست و همکار شفیق و وفادار فعلی ام، جناب آقای حسین نژاد قریب به سه سال، شبانه روز، خود را وقف برگزاری سه کنفرانس ملی در حوزۀ مددکاری اجتماعی نموده ایم. در اولین کنفرانس مددکاری اجتماعی ایران در سال 87 با عنوان «مددکاری اجتماعی و سلامت اجتماعی» نگاه از بالا به پایین و تصور قالبی مرکز- پیرامون شکسته شد. در کنفرانس دوم در سال 90 با عنوان «مددکاری اجتماعی و سیاستگزاری اجتماعی» نقش مددکاران اجتماعی در ورود به سیاستگزاری اجتماعی و توانایی آنها در برداشتن گامهای پیشگیرانه متبلور شد و در نهایت در سومین کنفرانس مددکاری اجتماعی ایران در سال جاری با عنوان «امور اجتماعی در برنامۀ ششم توسعه کشور»، عملاً نام گناباد را در تاریخ اجتماعی کشور برای همیشه ثبت نمودیم. این خدمتی است خالصانه و بدون هیچگونه چشمداشت. قضاوت با انسانهای نیک اندیش. در طول این سالها بسیاری از مسئولین کشوری گفتند: چرا گناباد؟ پیشنهاد آنها برگزاری کنفرانس در مشهد یا تهران بود. ولی ما در برگزاری کنفرانس در گناباد مصر بودیم.

یکی از نتایج ارزشمند این اصرارها این بود که امروز بسیاری از مسئولین کشور، در حضور مسئولین شهرستان، گناباد را قطب اجتماعی کشور نامیده اند. گنابادی که تا قبل از برگزاری کنفرانسهای مذکور، برای بسیاری از میهمانان شرکت کننده، شناخته شده نبود. امروز فارغ التحصیلان رشته مددکاری اجتماعی گناباد در هر کجای کشور که باشند، از اعتبار قابل قبولی برخوردارند.

یکی از درخواستهای به حق فارغ التحصیلان رشته مددکاری اجتماعی در گناباد، راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد این رشته در شهرستان است. مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی گناباد واقفند که از سال 1376 همه ساله در آگهی های پذیرش هیأت علمی، دانشگاه متقاضی استخدام هیأت علمی با مدرک دکتری در رشته جامعه شناسی بوده است، ولی دریغ از یک مراجعه کننده. چرا؟ گنابادیهای عزیز قضاوت کنند. یکی از ثمرات دیگر کنفرانسهای مذکور موافقت ریاست عالیۀ دانشگاه در راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد رشته های علوم اجتماعی و مددکاری اجتماعی در دانشگاه آزاد اسلامی گناباد بوده است. این در حالی است که کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی هنوز در هیچیک از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی کشور راه اندازی نشده است که امیدوارم با تأسیس این رشته در گناباد، در کشور پیشگام باشیم. ایجاد رویکرد مثبت به گناباد در میان مسئولین کشور شرایط مناسبی را برای رسیدن به این هدف فراهم نموده است.

حضور مسئولین کشوری و استانی دستگاههای مشارکت کننده در کنفرانس نیز فرصتهایی را فراهم می کند که مسئولین ادارات ذیربط در شهرستان به خوبی به این فرصتها وقوف داشته و از آن بهره می برند. ذهنیت مثبت ناشی از کنفرانس در ذهن مسئولین  و مدیران کشوری و استانی فرصتهای آتی مناسبی را نیز در اختیار مسئولین ادارات شهرستان قرار می دهد که خود حی و حاضر می توانند گواه آن باشند.

در پایان ضمن آرزوی توفیق برای دوست عزیزم جناب آقای حسین نژاد، خدمت به دانشگاه آزاد اسلامی گناباد و شهرستان گناباد را افتخاری برای خود دانسته و از خدای بزرگ استمرار در این خدمت را مسئلت می نمایم. امیدوارم با عنایت ایزد منان و همت بلند شهروندان عزیز گناباد، این شهرستان روز به روز، به شایستگی، جایگاه خود در منطقه و کشور اعتلا بخشد.

 

با آرزوی توفیق - سید سعید حسینی

مدیر گروه علوم اجتماعی داشگاه آزاد گناباد و دبیر کنفرانس

سیزدهم شهریور ماه یکهزار و سیصد و نود و سه

Sshoseini62@gmail.comبازگشت1393/06/26
نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني    
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !